Czyszczenie filtra DPF/FAP

DPF – czyli ważny element Twojego samochodu.

Samochody wyposażone w silniki diesla posiadają bardzo ważny komponent, który odpowiada za poprawne działanie silnika oraz filtrowanie spalin. Jest to oczywiście filtr DPF. Większość kierowców nie korzysta z samochodu w taki sposób, żeby naturalnie zainicjować spalanie sadzy, która znajduje się filtrze cząstek stałych, lub po prostu o tym nie myśli. Jednak bardzo ważnym jest dbanie o to, żeby DPF się nie zapchał, ponieważ zatkany może powodować liczne problemy. Wyczyścić go można także ręcznie, bez odpowiedniej jazdy i pomocy mechanika.

Kiedy filtr DPF jest zapchany?

Kierując samochodem skutki zapchanego DPF odczujemy bardzo szybko. Zmieniają się wtedy parametry silnika, ale mogą również wystąpić poważne i kosztowne awarie. Skutkami zapchanego filtra cząstek stałych, które powinny zwrócić naszą uwagę są:
-utrata mocy silnika – jest to szczególnie niebezpieczne podczas wyprzedzania.
-samoczynne zwiększanie się obrotów silnika
-zwiększanie spalania paliwa
Powyższych oznak nie można ignorować, a filtr cząstek stałych należy szybko wyczyścić. Ignorując te objawy doprowadzimy do zatarcia silnika, co wiąże się z bardzo kosztowną naprawą.

Co zrobić, żeby DPF zawsze był w dobrej kondycji?

Spalanie sadzy w filtrze jest przeprowadzane automatycznie w odpowiednich warunkach. Warto więc raz na jakiś czas wybrać się za miasto i pojeździć kilkanaście minut na obrotach przekraczających 3000/minute. Wytwarzana jest wtedy wysoka temperatura, która skutecznie spala sadzę osadzoną w filtrze DPF.
Jeśli nie mamy czasu na taką jazdę, warto wiec regularnie odwiedzać mechanika, który utrzyma filtr w dobrej kondycji, a mając odpowiednie narzędzia i trochę wiedzy, możemy dokonać tego sami. Na rynku dostępne są środki o nazwie “DPF Cleaner”. Warunkiem ich użycia jest wystudzony silnik i demontaż czujnika temperatury. Koszt takiej operacji to kilkadziesiąt złotych, jednak trzeba mieć pewną wiedze, żeby nie popsuć czegoś w naszym samochodzie.
Pamiętaj więc, żeby odpowiednio dbać o filtr DPF, ponieważ ignorowanie go może doprowadzić do nieprzyjemnych w skutkach sytuacjach na drodze i sporych wydatków!

Artykuł napisany na podstawie: DPF ECO Serwis Jesteśmy wdzięczni za materiały.