O wychowaniu słów kilka

W mediach, gazetach i poradnikach coraz częściej słyszymy o bezstresowych metodach wychowawczych. Między innymi dużą popularnością cieszy się idea opracowana przez psychologa Marshalla Rosenberga – NVC. Non – violent communication, Porozumienie bez Przemocy, to sposób wyrażania myśli z wzajemną empatią i szacunkiem. Komunikaty powinny składać się z czterech elementów: obserwacji, uczucia, potrzeby i prośby. Zamiast standardowych rozkazów typu: „posprzątaj! Masz to zrobić w tej chwili..”, „ostatni raz ostrzegam, liczę do trzech…” wprowadzamy w życie kolejno zasady:

OBSERWACJA: „ Widzę, że naprawdę dobrze się bawisz…”
UCZUCIE: „ …na pewno trudno ci przerwać zabawę w takim momencie…”
POTRZEBA: „… wiesz jednak, że niedługo przyjdą goście i musimy się przygotować…”
PROŚBA: „… dlatego proszę, pomóż mamusi i pozbieraj zabawki…”

NVC – Dlaczego warto spróbować?
Zgodnie z wypowiedziami naukowca Alfiego Kohna, dziecko, które wzrasta w poczuciu, że miłość jest uzależniona od spełniania pewnych wymogów cierpi. Dzięki stosowaniu zasad NVC, dziecko uczy się konstruktywnej rozmowy, ale też empatii. Zauważa, że wzajemny szacunek i uwzględnianie potrzeb drugiego to najlepszy sposób na życie. Co za tym idzie, w przyszłości będzie potrafiło rozwiązywać konflikty w sposób pokojowy.

Czy metoda naprawdę działa?
Szereg rodzin potwierdza skuteczność metody Porozumiewania bez Przemocy. Jednak jak wiele na świecie istot, tak wiele indywidualnych potrzeb i problemów. Stąd też liczne stwierdzenia, że trudno znaleźć jeden skuteczny przepis na wychowanie. Często okazuje się, że wraz z wiekiem dziecka i zmianami postrzegania przez nie świata, nasze metody również ulegają zmianom. Podczas gdy trzylatek potrzebuje mocnej argumentacji i godzin cierpliwości, by wyjaśnić dlaczego coś jest słuszne lub niezbędne, to pięcioletniemu dziecku może wystarczyć zwykle polecenie, jedno zdanie, dwa słowa.

Metodę NVC warto stosować w codziennych sytuacjach, jednak uzupełniać ją różnymi rodzajami motywacji i dostosowywać adekwatnie do potrzeb. Znajdować czas na zabawę z dzieckiem i szczere rozmowy oraz zapewniać edukacyjne pomoce, takie jak tablice sensoryczne (https://dinoboards.pl/sklep/tablice-sensoryczne), które dobrze wpływają na rozwój dziecka. Równowaga z całą pewnością okaże się kluczem do sukcesu.

Pomoc przy napisaniu artykułu: link tu.